.Erol Mütercimler İnternet Sitesi Site Map

 

Arama

 

E-Posta

:

Parola

:
 

  Yeni Üyelik Kaydı
 

  Parolamı Unuttum
       

 

Gündem

 
 
 
 

2 Ekim 2006 Pazartesi
11:51

Sezer: İrticayı algılamayan son 20 yıla baksın


Sezer Meclis'teki son konuşmasında yine irtica vurgusu yaptı.

Meclis’in açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Sezer irtica tehdidine dikkat çekti. Sezer İrticai tehdidi algılayamayanlar son 20 yılda yaşanan olayları üst üste koyup birlikte değerlendirerek toplumsal yaşamın nereye geldiğini iyi çözümlemeli dedi.


CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, yeni yasama yılının açılışında irtica tehlikesinin ve toplumda gerginliğin arttığını söyledi. Sezer, irticai tehdidi algılayamayanlara son 20 yılda yaşanan olayları üst üste koyup birlikte değerlendirerek, toplumsal ve bireysel yaşamın nereden nereye geldiğini iyi çözümleme tavsiyesinde bulundu. TBMM’nin açılışında son kez konuşan Sezer’in mesajları şöyle:

TEHDİTLER ARTIYOR

Türkiye ülke bütünlüğüne, ulusal birliğe ve siyasal rejime yönelik, çok boyutlu ve giderek artan iç ve dış tehdit ve risklerle karşı karşıyadır. İrticai tehdidin devletin temel niteliklerini değiştirme hedefinden sapmadığı gözlenmektedir. Cumhuriyet kazanımlarının ortadan kaldırılması, laiklik kavramının içinin boşaltılması, irticai tabanın giderek genişletilmesi, kadrolaşma ve dini bireysellikten çıkararak toplumsallaştırma ve siyasete yansıtma çabalarının yoğunlaşmasının toplumda gerginliği artırdığı dikkat çekmektedir.

YETKİNİZİ KULLANIN

İrticai tehdide karşı savaşımın kilit taşı laikliktir. Laik yapının korunması, dini değerlerin siyasal amaçlı olarak kötüye kullanılmasının önlenmesi, toplumun bu yönde bilinçlendirilmesi, devrim yasalarının ödünsüz uygulanması ve devlet organlarının yetkilerini duraksamaya düşmeden etkin biçimde kullanmaları zorunludur.

ATANMIŞ DA ÖNEMLİ

Anayasal sisteme göre rejim yönünden denge ögesi olan kurumların kararlarının, salt o kurumu oluşturan görevlilerin getiriliş yöntemine dayanılarak eleştirilmesi ve etkisizleştirilmesi doğru değildir. Devletin ve rejimin sürdürülebilmesi için seçilmişler kadar atanmışların da görevi ve sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır.

DOGMALAR VE ILIMLI İSLAM

İlköğretimde çocuklara denetimsiz ortamlarda bilim dışı, mistik ve dogmatik kimi bilgiler aşılanmasına duyarsız kalınması, bu niyetle hareket edenlerin caydırıcılığı azaltacak yaptırımlarla cesaretlendirilmeleri son derece tehlikelidir. Demokrasi ve çağdaşlık gibi evrensel değerlerin ’ılımlı İslam’ gibi eklemelerle yeniden tanımlanmasına gerek yoktur. Ne İslam’ın ne de demokrasinin kendini tanımlamakta diğerine gereksinimi vardır. Tüm dinlerde olduğu gibi, İslam’la demokrasi arasındaki ilişkiyi düzenleyen çağdaşlık ölçütü laikliktir.

ARINǒA GÖNDERME

Anayasada laikliğin tanımını aramak yerine nasıl bir laiklik öngörüldüğüne bakmak gerekir. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesi kararlarının konuya katkısı gözden uzak tutulamaz.

DESTEK VERMİYORLAR

Üniter yapıyı değiştirmek ve ülkeyi parçalamak amacıyla giderek artan eylemler gerçekleştiren terör örgütüne karşı savaşımında Türkiye’ye dost, komşu ve bağlaşıklarınca yeterince yardım ve destek verilmemekte.

Türk devletine yurttaşlık bağıyla bağlı olan herkesin Türk sayılması, Türk ulusunu oluşturan ögelerin etnik kimliklerinin yadsınması anlamına gelmemektedir. Türk ulusunun birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik uğraşlar tekil devleti hedef alan girişimlerdir. Bu girişimlerin sonuçsuz kalmaya mahkum olduğu bilinmelidir.

YOLSUZLUKLAR CEZASIZ KALMAMALI

Yolsuzlukla savaşımda başarılı olunmak için yolsuzluk eylemlerinin cezasız kalmayacağı uygulamalarla kanıtlanmalı, yasama dokunulmazlığına ilişkin kurallar gözden geçirilmelidir.

ÖZELLEŞTİRME UYARISI

Toplumsal ya da stratejik önem taşıyan tüm kamu kuruluşlarının getirisi-götürüsü tartışılmadan özelleştirilmesi sosyal devlet ilkesine zarar vermekte ve hızla yabancılaşmaya dönüştürmektedir.

AİLE PLANLAMASI ŞART

20 milyon insanımız yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. En varsıl kesimle en yoksul kesim arasındaki gelir farkı 17 kata çıkmıştır. Bunun temel nedeni aşırı nüfus artışı ve aile planlaması konusunda kesimler arası bilinç farkıdır. İyi örgütlenmiş, etkili aile planlaması ülke çıkarları yönünden zorunludur.

’Şalcı’ Nihat Erim

12 Mart 1971 muhtırasının Başbakanı Nihat Erim, 1946’da CHP’nin Ulus Gazetesi’nde yazdığı; Kriz dönemlerinde, hürriyet ilanının üzerine bir şal örtmek lazım ve yukarıdan aşağı bir otorite tesis etmek lazım ki, problemlerle baş edebilelim görüşleriyle biliniyor. Nitekim Erim’ın adı, 35 yıl önce Başbakan olduğunda özgürlüklere getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Şalcıya çıkmıştı.

Alkışlarla

TBMM’nin 22. Dönem 5. Yasama Yılı’nın açılışı için TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından Genel Kurul’a davet edilen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i salona girişinde tüm milletvekilleri ayağa kalkarak alkışladı. Cumhurbaşkanı olarak son kez TBMM’de konuşan Sezer kürsüye çıkarken hükümet üyelerinden de alkış aldı. 45 sayfalık konuşmasının ardından da ayakta alkışlanan Sezer, Genel Kurul’dan ayrılırken, Meclis Başkanvekili İsmail Alptekin ve Genel Sekreter Rauf Bozkurt’a, Ne kadar konuştum diye sordu, Bir saat 18 dakika yanıtını aldı. Sezer konuşması süresince zaman zaman ağzının kuruduğu belli olmasına rağmen su içmedi. Bazı AKP’liler bunu, Sezer’in oruç tuttuğuna bazı milletvekilleri ise oruç tutanlara saygısı olarak değerlendirdi.

Şehriban OĞHAN-Ateş YALAZAN - Hasan TÜFEKÇİ /HÜRRİYET
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır

Okunma : 3102 Kişi

  Düşünce / Yorum
Henüz gönderilmiş Yorum / Düşünce kaydı yoktur.
Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 11:38 Sezer ve Büyükanıt’tan irtica uyarısı (Okuma : 41428 Kişi - Yorum : 5 Mesaj)
 11:31 Gazi Mustafa Kemal'in Sesinden 10.Yıl Nutku (Okuma : 5539 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 11:26 Nice 83 Yıllara (Okuma : 2314 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 00:48 6 milyon çılgın Türk Ata'ya koştu (Okuma : 3167 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 23:32 Org. Büyükanıt'ın Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim yılı açılış konuşması (Okuma : 4353 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 14:53 Hizbullah dergisinde Diyanet antetli ilan (Okuma : 11426 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 12:01 Atatürk’ün Harbiye’deki öğrencilik yıllarından 1933’e kadar tuttuğu 32 not defteri açıklanıyor (Okuma : 6372 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13:34 Time: ABD, İran'a saldırı için hazırlıklara başladı. Operasyon çok yakın (Okuma : 1945 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 10:09 Kronoloji/Ortadoğu’da neler oluyor? (Okuma : 2506 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 15:34 Marmara depreminde ölenler İzmit, Adapazarı, Gölcük ve Yalova'da düzenlenen törenlerle anıldı. (Okuma : 8939 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 22:55 Atamalar açıklandı! Terfi eden komutanların tam listesi (Okuma : 18341 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:43 Org.Hilmi ÖZKÖK: Ortak Akılla Ne Güzel Oldu, İçim Rahat (Okuma : 1819 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:33 Türkiye F16 savaş uçağı alacak (Okuma : 3823 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:12 İsrail, sınırdaki Lübnan köylerini bombalıyor (Okuma : 1276 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 17:57 Fikriye Hanım'ın mezarı Çankaya'da (Okuma : 22871 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)

  Tüm Gündem Başlıklarını Listele

 
 
 erolmutercimler.com ©2006 - Erol Mütercimler' in resmi internet sitesi değildir. Ar-Ge ve Tasarım : G.D.T.C
Ana Sayfa | Gündem | Bu Hafta | Duyurular | Kitaplar | Yazı ve Makaleler | Fotoğraflar | Özgeçmiş
Anket Sonuçları | Ödüller | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Telif Hakları | Sık Sorulan Sorular
Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz Alıntı Yapılamaz.
 
Erol Mütercimler

후원 혜택