.Erol Mütercimler İnternet Sitesi Site Map

 

Arama

 

E-Posta

:

Parola

:
 

  Yeni Üyelik Kaydı
 

  Parolamı Unuttum
       

 

Gündem

 
 
 
 

20 Ağustos 2006 Pazar
10:09

Kronoloji/Ortadoğu’da neler oluyor?


İsrail’in, Lübnan topraklarında başlattığı saldırılarda binden fazla kişi öldü, bir milyondan fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Sınır çatışmaları ve Hizbullah saldırılarında ise 100 İsrailli öldü.

12 Temmuz’da 2 İsrail askerinin Lübnan Hizbulahı tarafından kaçırılmasıyla başlayan krizin ardından 14 Ağustos sabahı ateşkes ilan edildi. İsrail, Lübnan topraklarını vurdu; sınır çatışmaları ve İsrail’e yönelik füze saldırılarının yanı sıra diplomatik çabalar da sürdü.
----------

13 Temmuz: İsrail uçakları, Beyrut havaalanının pistlerini vurdu. İsrail donanması, Lübnan limanlarını abluka altına aldı.

14 Temmuz: İsrail, Beyrut-Şam karayolunu bombaladı, hava ve kara ablukasını sıkılaştırdı.

15 Temmuz: Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail’in, ülkesini felaket bölgesine çevirdiğini açıkladı ve acil ateşkes çağrısında bulunulmasını istedi. Sinyora, uluslararası yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

16 Temmuz: Hizbullah’ın, İsrail’in en büyük üçüncü kenti Hayfa’ya gönderdiği füzeler, 8 kişinin ölümüne yol açtı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Lübnan’ı, Hayfa saldırısının sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyardı. G-8 zirvesinde liderler, olaylardan Hizbullah’ı sorumlu tuttu ve ABD, İsrail’in kendisini koruma hakkı bulunduğunu açıkladı.

17 Temmuz: İngiltere Başbakanı Tony Blair ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan’a uluslararası güç konuşlandırılması çağrısında bulundu.

19 Temmuz: İsrail kara birlikleri, Hizbullah noktalarına baskın düzenleyebilmek amacıyla sınırın Lübnan tarafına geçtiler. Annan, düşmanlığa son verilmesi çağrısında bulundu.

23 Temmuz: BM Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, İsrail’in, Hizbullah’ın karargahlarının bulunduğu, Beyrut’un güneyindeki banliyölere düzenlediği hava saldırılarının insanlık suçu olduğunu söyledi.

25 Temmuz: Olmert, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bir araya geldi. İsrail’in hava saldırısında 4 BM gözlemcisi öldü.

26 Temmuz: Hizbullah, Bint Cbeyl’e ilerleyen İsrail askerleriyle çatıştı, 9 İsrail askeri öldü. Roma’da düzenlenen uluslararası konferansta, derhal harekete geçilmesi konusunda görüş birliğine varıldı ancak, acil ateşkes ve uluslararası güç konuşlandırılması konusunda karar alınmadı.

29 Temmuz: Rice, uluslararası güç konuşlandırılması konusunda İsrail’de temaslarda bulundu.

30 Temmuz: Kana köyüne düzenlenen İsrail hava saldırısında 37’si çocuk 54 sivilin öldüğünü açıklayan Lübnan, Rice’ın bu ülkeyi ziyaretini iptal etti. Rice, İsrail’den, hava saldırılarını 48 saat süresince durdurması için söz aldı.

1 Ağustos: İsrail, askeri operasyonlarının kapsamının genişletilmesine karar verdi.

2 Ağustos: Olmert, uluslararası güç konuşlandırılıncaya kadar Hizbullah ile savaşmaya devam edeceklerini açıkladı. Hizbullah, İsrail’e 231 füze gönderdi, 1 kişi öldü, 124 kişi yaralandı.

4 Ağustos: İsrail hava saldırısında, Suriye yakınlarındaki bir çiftlik hedef alındı. 33 kişinin öldüğü açıklandı. Lübnan sınırına 80 kilometre kadar uzaklıktaki İsrail kenti Hadera’ya füze saldırısı düzenlendi ve bu saldırı, menzili en uzun saldırı oldu.

5 Ağustos: İsrail askerleri, Sur’daki Hizbullah gerillalarına saldırdı. ABD ile Fransa, BM Güvenlik Konseyi’nin, düşmanlığa son verilmesi, Hizbullah’tan saldırıları kesmesi ve İsrail’den, saldırgan askeri operasyonları sona erdirmesi istenen karar tasarısı üzerinde uzlaştı.

6 Ağustos: Lübnan, İsrail kuvvetlerinin Lübnan’da kalmasına izin verdiği gerekçesiyle karar tasarısını reddetti, İsrail tasarıyı uygun buldu. Hizbullah, Kfar Giladi köyünde 12 İsrailli askeri öldürdü. Bu, Hizbullah’ın şu ana kadar ki en kanlı füze saldırısı oldu.

7 Ağustos: Güney Lübnan ile Beyrut’un güneyinde düzenlenen saldırılarda 50’den fazla Lübnanlı öldü. Lübnan, güneye 15 bin asker konuşlandırmayı teklif etti.

8 Ağustos: Hizbullah saldırısında 3 İsrail askeri öldü. İsrail’in Gaziye köyüne düzenlediği hava saldırısında 14 kişi öldü, 23 kişi yaralandı. Olmert, Lübnan’ın güneye asker konuşlandırma teklifinin “ilginç bir adım” olduğunu söyledi.

9 Ağustos: İsrail Güvenlik Kabinesi, kara harekatını derinleştirme kararı aldı. Bu kapsamda İsrail birliklerinin Litani nehrine kadar olan bölgeye ulaşması, yani Lübnan’ın 20 kilometre içerisine kadar ilerlemesi öngörülüyor. Bugünkü saldırılarda 10’dan fazla kişi hayatını kaybetti.

10 Ağustos: İsrail ordusu genişletme kararı aldığı kara operasyonlarına bir süre ara vereceğini duyurmuştu ancak bombardımanlar yine devam etti. İsrail savaş uçakları, Beyrut’un en kalabalık bölgesinde bulunan tarihi bir deniz fenerini vurdu. İsrail askerleri, Marcayun’da da 350 kadar Lübnan asker ve polisini tutsak aldı.

11 Ağustos: İsrail, Marcayun’da esir aldığı 350 Lübnan askerini serbest bıraktı.Marcayun’dan kaçan sivilleri taşıyan onlarca araçlık konvoy vuruldu, 7 kişi hayatını kaybetti.

12 Ağustos: BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan’da tarafların, 14 Ağustos sabahı çatışmaya son vereceğini açıkladı. Gün içerisindeki çatışmalarda İsrail ordusu 11 kayıp verdi. . İsrail radyosu; bazı birliklerin Güney Lübnan’daki Litani nehrine ulaştığını duyurdu. Litani nehri sınırdan 20 kilometre içeride bulunuyor. Litani, ateşkesin yürürlüğe girmesiyle Hizbullah’ın çekileceği hattı oluşturacak.

13 Ağustos: Lübnan’ın ardından İsrail kabinesi de, bölgedeki çatışmaların durdurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi kararını onayladı. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise, İsrail birliklerinin, Lübnan askerleri ve uluslararası güç Güney Lübnan’a konuşlandırılana kadar bölgede kalacağını vurguladı. İsrail bombardımanı ise sürdü. Son saldırılarda 20’ye yakın kişi hayatını kaybetti.

14 Ağustos: İsrail’in Lübnan’ı hedef alan ve 34 gün süren saldırıların sonunda, İsrail ile Hizbullah arasındaki ateşkes TSİ 08.00’de resmen yürürlüğe girdi. Ancak, çatışmaların zaman zaman devam ettiği Güney Lübnan’da 6 Hizbullah gerillası öldürüldü. İsrail Başbakanı Olmert, bölgedeki savaşla birlikte dengelerin Hizbullah’ın aleyhine değiştiğini savundu. Hizbullah lideri Nasrallah ise tarihi zafer kazandıklarını duyurdu.

15 Ağustos: Ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından, bölge nispeten sakinleşti. İsrail askerleri de, Güney Lübnan’dan çekilmeye başladı; ancak 5 Hizbullah gerillasının da vurulduğu duyuruldu.

16 Ağustos: Lübnan kabinesi, ülkenin güneyine asker konuşlandırılması planına onay verdi. Lübnan ordusu Litani nehri civarına konuşlanacağı açıklandı. İsrail ordusu da askerlerin Güney Lübnan’dan çekilmeye devam ettiğini ve bazı bölgelerin BM gücüne devredildiğini duyurdu.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır

Okunma : 2427 Kişi

  Düşünce / Yorum
Henüz gönderilmiş Yorum / Düşünce kaydı yoktur.
Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 11:38 Sezer ve Büyükanıt’tan irtica uyarısı (Okuma : 40348 Kişi - Yorum : 5 Mesaj)
 11:31 Gazi Mustafa Kemal'in Sesinden 10.Yıl Nutku (Okuma : 5397 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 11:26 Nice 83 Yıllara (Okuma : 2179 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 00:48 6 milyon çılgın Türk Ata'ya koştu (Okuma : 3035 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 23:32 Org. Büyükanıt'ın Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim yılı açılış konuşması (Okuma : 4151 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 14:53 Hizbullah dergisinde Diyanet antetli ilan (Okuma : 11234 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 11:51 Sezer: İrticayı algılamayan son 20 yıla baksın (Okuma : 2957 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 12:01 Atatürk’ün Harbiye’deki öğrencilik yıllarından 1933’e kadar tuttuğu 32 not defteri açıklanıyor (Okuma : 6279 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13:34 Time: ABD, İran'a saldırı için hazırlıklara başladı. Operasyon çok yakın (Okuma : 1866 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 15:34 Marmara depreminde ölenler İzmit, Adapazarı, Gölcük ve Yalova'da düzenlenen törenlerle anıldı. (Okuma : 8584 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 22:55 Atamalar açıklandı! Terfi eden komutanların tam listesi (Okuma : 17877 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:43 Org.Hilmi ÖZKÖK: Ortak Akılla Ne Güzel Oldu, İçim Rahat (Okuma : 1770 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:33 Türkiye F16 savaş uçağı alacak (Okuma : 3766 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:12 İsrail, sınırdaki Lübnan köylerini bombalıyor (Okuma : 1222 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 17:57 Fikriye Hanım'ın mezarı Çankaya'da (Okuma : 22155 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)

  Tüm Gündem Başlıklarını Listele

 
 
 erolmutercimler.com ©2006 - Erol Mütercimler' in resmi internet sitesi değildir. Ar-Ge ve Tasarım : G.D.T.C
Ana Sayfa | Gündem | Bu Hafta | Duyurular | Kitaplar | Yazı ve Makaleler | Fotoğraflar | Özgeçmiş
Anket Sonuçları | Ödüller | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Telif Hakları | Sık Sorulan Sorular
Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz Alıntı Yapılamaz.
 
Erol Mütercimler

후원 혜택