.Erol Mütercimler İnternet Sitesi Site Map

 

Arama

 

E-Posta

:

Parola

:
 

  Yeni Üyelik Kaydı
 

  Parolamı Unuttum
       

 

Gündem

 
 
 
 

2 Temmuz 2006 Pazar
23:40

Kaçak Ttu Rehberlerine Tepki


- EROL MÜTERCİMLER:
- "ÇANAKKALE SAVAŞI'NI GERÇEĞİN DIŞINDA ANLATAN TUR REHBERLERİ VAR.

-"ÇANAKKALE HALKI, YARIMADADA YAPILAN ÇALIŞMALARI ENGELLEMEMEKLE, TARİH KARŞISINDA BAĞIŞLANMAYACAK BİR SUÇ İŞLEMİŞTİR"

Çanakkale Sanayici İşadamları Derneği (ÇASİAD) tarafından düzenlenen "Komplo Teorileri ve Gelibolu" konulu seminere konuşmacı olarak katılan ünlü yazar Erol Mütercimler, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda kaçak rehberlik yaparak savaş bilgilerini gerçek dışı anlatan kişiler olduğunu söyledi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen seminerde, Çanakkale Savaşları'nın Türk ve dünya tarihindeki önemine işaret eden Mütercimler, "Gelibolu kara muharebelerini duyduğumda beni en çok üzen, üretilen hurafeler ve Türk askerinin savaş sırasında aç, açık ve susuz olduğu iddialarıdır. Türk askerinin yokluk içinde Gelibolu'da savaştı denmesi benim içimi acıtıyor. Burada olağanüstü büyük haksızlıklar yapılıyor. Çünkü böyle bir şey yok. Bu yanlışlıkların mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Savaş anılarına ve belgelere baktığımızda, Gelibolu'da öyle açlık falan olmamış, tam tersine Enver Paşa buraya gıda yığmış. Çünkü Sarıkamışta'ki o büyük mağlubiyeti yaşadıktan sonra açılan ilk cephe burası olduğu için, bir zafere ihtiyaçları olduğundan, Enver Paşa askere gerekli erzak yığınağını yapmıştır. Avusturyalı generaller ile ABD'li gözlemcilerin raporlarında ve anılarında da bunlar açıkça görülmektedir" dedi.
Bazı rehberlerin anlattıklarına tepki gösteren Mütercimler, "En büyük yanlışlıklardan birisi de hurafelerdir. Bunlara son verilmesi ve bu rezilliğin ortadan kaldırılması lazım. Yazmış olduğum kitabımın basımından önce bölgeyi gezmek istedim. Bu sırada bölgeyi gezerken bir kişinin Çanakkale Savaşı'nı anlatırken kullandığı kelimeler beni şoke etti. Kafileye yarımadayı anlatırken, (Ak sakallılar yukarıdan geldi ve onların sayesinde bu savaşı kazandık) dediğini duyunca ne yapacağımı şaşırdım. Bunu söyledikten sonra bu kez de bulut hikayesini anlatmaya başladı. Savaş sırasında bir bulutun geldiğini ve bu bulutun İngiliz taburunun üstüne çökerek onların kaybolduğunu anlatmaya başlayınca, ona müdahalede bulunmak istedim. Boynunda da bir kokartının olduğunu gördüm. Üniversiteden bir kokartının olduğunu öğrendiğim bu kişiye (Utanmıyor musun?) dedim. Beni tanıdı. Niye bunu yapıyorsun dedim? Bu kişinin ordudan ayrılmış bir yüzbaşı olduğunu gördüm ve daha da şaşkına döndüm. Çocuklarımıza savaş alanlarını, gerçekten buraları bilen gerçek tarihi anlatan kişilerle tanıtmalıyız. Yoksa söylediğim o tur rehberleri gibi, gerçek dışı sözlerle bu savaşı anlatarak değil. Düzgün adamlarla bunları yapsak her şey yoluna girecek. Sorarım size ilkokul bire başlayan bizim çocuğumuz Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı olduğunda artık bu ülkeye ihanet etmeyi hayal edebilir mi? Düşünebilir mi böyle bir şey? Böyle adamlar çıkıyor demiyorum. İnancım şudur, bir ülkede Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar hain olamaz" diye konuştu.
Buket Uzuner'in yazdığı romanı da tenkit eden Mütercimler, "Bu bayan utanmadan kalktı bu romanı yazdı ve bizim Milli Eğitim Bakanlığımız da bu kitabı bütün çocuklarımıza tavsiye etti. Bu çok ayıp. Haydi romancı, sinemacı affedilir. Tarihçi, gazeteci, tur rehberi nasıl affedilir? Bugün Kuva- i Milliye ruhu kaybolmuş, Kuva-i Maliye ruhu onun yerine oturmuştur. Artık herkesin amacı para haline gelmiştir. Öyle ki, burada şehitlerin yattığı topraklar köfteciye, kokoreççiye, gazozcuya peşkeş çekilmiştir. Altında şehitlerin yattığı o topraklara 30 kilometre uzunluğunda asfalt yol yapılmıştır. Bakan Osman Pepe, benim katıldığım bir programda, Gelibolu Milli Parkı ile ilgili yapılan uzun devreli gelişme planını kucağında bulduğunu söylemiş ve bu programı 2 defa Cumhurbaşkanı'na sunduğunu ve her ikisinde de devam edilmesi yönünde karar alındığını söylemişti. O zaman yanlışı devam ettirmeyerek de tarihe geçebileceğini söylemiştim. Ancak böyle bir yol seçilmedi. Buranın florası da bozuldu, tarihi doku da zedelendi. Senede bir gün gelecek Anzaklar için resmi tören alanına yol yapıldı. Burada yatan şehitlerimiz burayı korudular. Biz de 90 gün burada yatarak, dozerlerin çalışmasını engelleyebilirdik? Bu sebeple burada Gelibolu ve Çanakkale halkı benim gözümde sınıfta kalmıştır. Buranın halkı gidip o dozerleri engellemediği için tarih karşısında bağışlanmayacak suç işlemiştir. Bence bu beldenin insanlarına şehitlerin hakkı helal değildir" diye konuştu.

www.canakkaletravel.com
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır

Okunma : 839 Kişi

  Düşünce / Yorum
Henüz gönderilmiş Yorum / Düşünce kaydı yoktur.
Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 11:38 Sezer ve Büyükanıt’tan irtica uyarısı (Okuma : 40326 Kişi - Yorum : 5 Mesaj)
 11:31 Gazi Mustafa Kemal'in Sesinden 10.Yıl Nutku (Okuma : 5391 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 11:26 Nice 83 Yıllara (Okuma : 2174 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 00:48 6 milyon çılgın Türk Ata'ya koştu (Okuma : 3029 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 23:32 Org. Büyükanıt'ın Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim yılı açılış konuşması (Okuma : 4146 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 14:53 Hizbullah dergisinde Diyanet antetli ilan (Okuma : 11226 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 11:51 Sezer: İrticayı algılamayan son 20 yıla baksın (Okuma : 2952 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 12:01 Atatürk’ün Harbiye’deki öğrencilik yıllarından 1933’e kadar tuttuğu 32 not defteri açıklanıyor (Okuma : 6276 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13:34 Time: ABD, İran'a saldırı için hazırlıklara başladı. Operasyon çok yakın (Okuma : 1864 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 10:09 Kronoloji/Ortadoğu’da neler oluyor? (Okuma : 2425 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 15:34 Marmara depreminde ölenler İzmit, Adapazarı, Gölcük ve Yalova'da düzenlenen törenlerle anıldı. (Okuma : 8578 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 22:55 Atamalar açıklandı! Terfi eden komutanların tam listesi (Okuma : 17862 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:43 Org.Hilmi ÖZKÖK: Ortak Akılla Ne Güzel Oldu, İçim Rahat (Okuma : 1769 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:33 Türkiye F16 savaş uçağı alacak (Okuma : 3765 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:12 İsrail, sınırdaki Lübnan köylerini bombalıyor (Okuma : 1221 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)

  Tüm Gündem Başlıklarını Listele

 
 
 erolmutercimler.com ©2006 - Erol Mütercimler' in resmi internet sitesi değildir. Ar-Ge ve Tasarım : G.D.T.C
Ana Sayfa | Gündem | Bu Hafta | Duyurular | Kitaplar | Yazı ve Makaleler | Fotoğraflar | Özgeçmiş
Anket Sonuçları | Ödüller | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Telif Hakları | Sık Sorulan Sorular
Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz Alıntı Yapılamaz.
 
Erol Mütercimler

후원 혜택