.Erol Mütercimler İnternet Sitesi Site Map

 

Arama

 

E-Posta

:

Parola

:
 

  Yeni Üyelik Kaydı
 

  Parolamı Unuttum
       

 

Gündem

 
 
 
 

1 Ağustos 2006 Salı
17:57

Fikriye Hanım'ın mezarı Çankaya'da


Atatürk'ün büyük aşkı Fikriye Hanım'ın sır mezarının Çankaya'da olduğu ortaya çıktı. Araştırmacı Eriş Ülger, Ata'nın yaveri Salih Bozok'un anılarına dayanarak mezar yerinin Kuğulu Park'ta olduğunu söyledi.

SABAH, daha önce hiç yayımlanmamış belge ve fotoğraflarıyla Atatürk'ün büyük aşkı Fikriye dosyasını açıyor. Atatürk araştırmacısı ve Ata'nın yaveri Salih Bozok ailesinin yakını Eriş Ülger, Fikriye Hanım'ın bugüne kadar bir sır gibi saklanan mezarının, "Çankaya'da Başkent'in tam göbeğinde..." olduğunu söyledi.

Sır perdesi aralanıyor
Milli Mücadele boyunca Mustafa Kemal'in büyük aşkı Fikriye'yle ilgili sır perdesi aralanıyor. Cumhuriyet'in resmi tarihi, "Gölge First Lady"si Fikriye'nin, Atatürk'ün İzmir'de Uşakizadelerin kızı Latife Hanım'la evlenmesi sonrasında derin bir hayal kırıklığı yaşayarak verem olduğunu, dönüşünde Ata'yı görmek için Çankaya köşkünün kapısına dayandığı, ancak içeri alınmayınca da faytonda intihar ettiğini yazar. Ancak tarihçilerin bir türlü bulamadığı, aşk acısıyla yanan Fikriye Hanım'ın mezarının nerede olduğuydu. Genelkurmay'dan İçişleri Bakanlığı'na kadar bir çok kuruma başvurarak Fikriye'nin yerini araştıran SABAH gazetesi, uzun araştırmalar ve yazışmalar sonrasında Fikriye'nin mezarıyla ilgili Cumhuriyet tarihini sarsacak bir iddiayla karşı karşıya kaldı. Latife Gazi Mustafa Kemal' kitabının yazarı ve Atatürk'ün yaveri Salih Bozok ailesinin dostu Atatürk araştırmacısı Eriş Ülger, SABAH'a, " FikriyeBU FOTOĞRAF İLK KEZ YAYINLANIYORHanım Çankaya Köşk'ü civarında gömülüdür. O dönemdeki Çankaya sınırları içerisinde Köşk'ten aşağıya inerken sağ taraftadır" dedi. Fikriye ile ilgili yeni bir kitap hazırlayan Ülger, 82 yıllık 'mezar' sırrını sadece Atatürk'ün 'kara kutusu' olan yaveri ve en yakın arkadaşı Salih Bozok ile oğlu Cemil Salih Bozok ve Mustafa Kemal'in manevi kızı Sabiha Gökçen'in bildiğini söylüyor.

Kaynak yaveri
İstanbul'da yaşayan Ülger, mezar yerini Atatürk'ün yaveri ve en yakını Salih Bozok'un oğlu Cemil Salih Bozok'tan öğrenmiş. Mezarın yalnız Bozok'lar ve Ata'nın manevi kızı Sabiha Gökçen tarafından bilindiğini ve kendisine aktarıldığını söyleyen araştırmacı, faytondaki faciadan sonra Memleket Hastane'sinde hayata gözlerini yuman Fikriye'nin defin işlemi Salih Bozok tarafından yapıldığını söyledi. Baba Bozok'un ölmeden önce oğlu Cemil Bozok'a aktardığı bilgi ve belgeler, daha sonra Cemil Bozok tarafından yakın arkadaşı Ülger'& ecirc; aktarılıyor. Atatürk'le ilgili bu belgeleri arşivinde tutan Ülger, Cemil Bozok'un sözlerini de videoya kaydetmiş. Ülger, Bozok'tan aldığı bu bilgileri Sabiha Gökçen'e teyit ettirmiş.

Uzak akraba

Fikriye, Atatürk'ün üvey babası Ragıp Bey'in kız kardeşinin kızı. Doğum tarihi konusunda araştırmacılar arasında tam bir görüş birliği bulunmuyor. 1876 diyen de var, 1880'de. Eriş Ülger, iki tarihin de doğru olmadığını söylüyor. Ülger'e göre, Fikriye, Atatürk'ten sadece bir ya da iki yaş büyük. Zübeyde Hanımın ikinci evliliği, Mustafa Kemal'le Fikriye'nin yollarını kesiştiriyor. Mustafa Kemal yüzbaşı olduktan sonra arada sırada geldiği ailesinin evinde, Fikriye ile tanışıyor. Fikriye Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal'i yalnız bırakmıyor, Ankara'daki
İstasyon Binası'nda birlikte kalıyorlar.

İntihar ettiği silah

Araştırmacı Eriş Ülger, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük aşkı Fikriye Hanım'la ilgili önemli bir fotoğrafı da ilk kez ortaya çıkardı. SABAH'a konuşan Eriş Ülger, Fikriye'nin, nasıl öldüğünü anlatırken arşivinden, tarihe damgasını vuran Mustafa Kemal'in hediye ettiği ve Çankaya'nın kapısından geri dönmek zorunda kalınca kendisini vurduğu, üzerinde 'MK' yazan tabancanın da fotoğrafını ilk kez ortaya çıkardı.

Mezar yerinin talimatı Ata'dan

Ülger, Fikriye Hanım'ın nereye gömüleceği konusunda yer seçiminin bizzat Atatürk tarafından belirlendiğini öne sürüp Ankara'da Kuğulu Park civarını tarif ediyor: "Fikriye, Çankaya Köşk'üne çıkarken sol tarafta gömülmüştür. O dönemin Ankara'sını düşünürseniz, Atatürk'ün her gün önünden geçtiği yer. Ne Etnoğrafya Müzesi, ne Hacettepe ne başka bir yer. Mustafa Kemal'in emriyle Çankaya Köşk'üne çıkarken sol tarafta, Köşk'ten aşağıya inerken sağ tarafta, bugünkü Kuğulu Park ve civarındadır. Defin işlemini Salih Bozok yapmıştır." Eriş Ülger'e göre, Atatürk'ün ayrıldığı eşi Latife Hanım, Fikriye Hanım'ın Çankaya'ya gömülmesini dolaylı yollardan öğreniyor. Ülger, o günü şöyle anlatıyor: "Mustafa Kemal'in yanında Salih Bozok ve Kılıç Ali vardır. Latife balkonda beklemektedir. Latife Hanım da büyük bir değişiklik vardır. Hırçın ve kızgındır. Çünkü birkaç gün önce Fikriye'nin nerede gömülü olduğunu duymuştur." Bunu Mustafa Kemal'e de söyleyince tartışma çıkar. O gün, Latife Hanım'dan ayrılmaya karar verir. Yaverine "Yozgat'a gidiyoruz" der. Sonra, Latife Hanım'ı kastederek, "Yukarıdakini de İzmir'e gönder" talimatı verir.

SABAH / HÜLYA KARABAĞLI
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır

Okunma : 22181 Kişi

  Düşünce / Yorum (1 Mesaj Gönderilmiş)
-  Yaman Erpamir - 19.08.2006 16:31:05
Ankara Belediyesi mezarı bulmak için mi Kuğuluparka kavşak yaptırıyor? Hani Kuğulu Park 45 yıl önceki şeklinde olmayıp, Polonya Sefaretiyle arazi paylaşımı yapılıp şekil değiştirilmesi esnasında herhalde bulamadılar.
Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 11:38 Sezer ve Büyükanıt’tan irtica uyarısı (Okuma : 40397 Kişi - Yorum : 5 Mesaj)
 11:31 Gazi Mustafa Kemal'in Sesinden 10.Yıl Nutku (Okuma : 5404 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 11:26 Nice 83 Yıllara (Okuma : 2187 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 00:48 6 milyon çılgın Türk Ata'ya koştu (Okuma : 3043 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 23:32 Org. Büyükanıt'ın Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim yılı açılış konuşması (Okuma : 4161 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 14:53 Hizbullah dergisinde Diyanet antetli ilan (Okuma : 11244 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 11:51 Sezer: İrticayı algılamayan son 20 yıla baksın (Okuma : 2967 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 12:01 Atatürk’ün Harbiye’deki öğrencilik yıllarından 1933’e kadar tuttuğu 32 not defteri açıklanıyor (Okuma : 6284 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13:34 Time: ABD, İran'a saldırı için hazırlıklara başladı. Operasyon çok yakın (Okuma : 1870 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 10:09 Kronoloji/Ortadoğu’da neler oluyor? (Okuma : 2433 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 15:34 Marmara depreminde ölenler İzmit, Adapazarı, Gölcük ve Yalova'da düzenlenen törenlerle anıldı. (Okuma : 8601 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 22:55 Atamalar açıklandı! Terfi eden komutanların tam listesi (Okuma : 17926 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:43 Org.Hilmi ÖZKÖK: Ortak Akılla Ne Güzel Oldu, İçim Rahat (Okuma : 1774 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:33 Türkiye F16 savaş uçağı alacak (Okuma : 3772 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 19:12 İsrail, sınırdaki Lübnan köylerini bombalıyor (Okuma : 1226 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)

  Tüm Gündem Başlıklarını Listele

 
 
 erolmutercimler.com ©2006 - Erol Mütercimler' in resmi internet sitesi değildir. Ar-Ge ve Tasarım : G.D.T.C
Ana Sayfa | Gündem | Bu Hafta | Duyurular | Kitaplar | Yazı ve Makaleler | Fotoğraflar | Özgeçmiş
Anket Sonuçları | Ödüller | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Telif Hakları | Sık Sorulan Sorular
Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz Alıntı Yapılamaz.
 
Erol Mütercimler

후원 혜택