.Erol Mütercimler İnternet Sitesi Site Map

 

Arama

 

E-Posta

:

Parola

:
 

  Yeni Üyelik Kaydı
 

  Parolamı Unuttum
       

 

Düşünce ve Yorumlar

 
 
 
   

Lübnan'a Asker Yollamak

 
Konu ile ilgili yazılan düşünce ve yorumlar aşağıdadır.           Düşünce / Yorum Yaz
Mehmet Regaip Yıldız - 14.09.2006 01:43:31
Bu topraklara demokrasi yıllar önce geldi. Gitmek bilmiyor Gerçi getirenlerin de gitmeye niyeti yok gibi...

Faaliyetlerine insan ağzı bir karış açık bakmaktan başka yol bulamıyor. Yıka yıka, eze eze, strateji geliştire geliştire..Sanki Hollywoodun en pahalı yapımı için stüdyo kurmuşcasına...

Afganistan, Irak, Lübnan...

Sonsuz adaletin vatanı dökülen kandır, Kandahardır..
Bir an başkaldırır çocuklar, elleri boş, biraz duman,
Gözümde andır, çocuklar aç, Kandahardır.
Korkmaz karanlıktan,uyku korkunçtur...
Düşünde düşü kanlılar,
Dekor fırtınadır, bombadır, Kandahardır.
Daha sabah uzak ama..
Dağlarda yalancı şafak
Umutlar kül,
Yanan Kandahardır.MRY

Son yaşanan şamata tam anlamıyla yıktı geçti. Olay şu.. İsrail askerleri Lübnanı işgale geçmiş, bir Lübnan karakoluna geliyorlar. Lübnanlı komutan ve askerler, İsrail askerlerini yani ülkelerini yıkan insanlarını öldüren işgal kuvvetlerini ağırlıyor, çay ikram ediyor. Görüntüler basına yansıdı. Ve ne acıdır ki BM ve diğer ülkelerin kabul ettiği taslakta öngörülen şu Lübnan askeri Güney Lübnanda bir hat oluşturacak buna Barış Gücü eşlik edecek. Allah aşkına bu orduya ülke emanet edilir mi? Düşman başına durumu... Savaşmaya kalkılan güç ise, ülkesini işgal eden İsraile karşı direnç gösteren hatta bazen bunda başarılı da olan, askıcı(çay servisi yapanlar için kullanılır) Lübnan askerinin görevine soyunan Hizbullah. Evet perhiz de bir sorun var, lahana turşusuna karışmayız. Yiyen yiyor zaten

Nihayetinde sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, gerekli yere en uygun cevabı verdi.“Biz maşallah karar çıkmadan talip olduk. İnsani yardıma kesinlikle karşı değilim. Ama son BM kararı asker eliyle insani yardım öngörmüyor. Terör örgütü ile mücadelemizde bize destek verilmezken biz niye Lübnan’da olalım”

Bu tokadı alan yüzde utanma aramak boşuna tabi.Bildiklerini sağdan() okumaya devam edecekler. Soldan okumayı bilmediklerinden belki de. Cehalet Mutluluktur . Bu sözü çok sevdim zamanında bir çalışmanın başlığıydı. Durumun aynası.

Irakta masaya oturamadık, evet. Oturanlar ne kazandı? Hepsinin boğazında kaldığına dair ciddi haberler geliyor. Üstelik savaşma taktiklerine ve asker hazırlama psikolojilerine bakıldığında, 2 yaşındaki çocuğu bile tehdit görüp vurma emri verenlerin askeri intihar ediyor, ben çocuk öldüremem diye. İsrailli pilotlarda sivilleri vurmayız diye emre itaat etmemişti hatırlarsanız. Yani umut hala var, insanlık daha ölmedi yorumu hala geçerliliğini koruyor.

Lübnanda masaya oturalım, bir ekmekte biz banalım diyenler var şimdi aramızda. Kanla beslenenlerin sofrasına oturmaya gönül vermişler. Bush diyor ki Bir fikrim var kim katılır?. Biz katılırız..Nereye, neden, nasıl? Soru yok , cevap yeni geldi. Cumhurbaşkanımız açık açık ifade ediyor Son BM kararı asker eliyle insani yardım öngörmüyor. O halde asker eliyle neyi öngörüyor?

Asker eliyle hazırlanmış yemeklerle donatılmış sofrada Lübnanın suyuna ekmek banmaya niyetlenenler, yakın tarihte nicesi gibi unutulan siyasiler olduklarında ülkeyi getirdikleri noktalar analiz edilip hesabı sorulacaktır mutlaka devlet eliyle yasal süreçler ışığında. Bu onların kaderi elbet, bizim sıkıntımız ülkemizin yaşamaması gerekirken sokulmak istendiği bataklıklar.

Türkiye Cumhuriyeti tarihiyle ve milletiyle her zaman gurur duyulacak bir geçmişe sahiptir. Bunu değiştirmeye çalışanlar, ihanetin denenmemiş türünü bırakmayanlar, incil ezberindeki gibi, tokat yedikçe öbür yanaklarını dönmekle ve ülkeyi bataklığa sürüklemekle meşguller.

Zor oyunu bozar Mide ne kadar geniş olsa da o ekmek mideye oturur Gidilecek bir yer varsa Kuzey Iraktır. İcazet almaya gerek duyulmadan, Köşke nasıl çıkarım telaşına kapılıp ülkeyi bilinmez süreçlere sokmadan.

Saygılarımla...
Ceyhun ALYEŞİL - 03.09.2006 18:24:50
Büyük önderin savaşa bakışı cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte halkında bakışı olmuştur. Biz hiçbir yerde savaş olmasını istemeyiz kan dökülmesini, masumların canında malından olmasını bebeklerin annesiz annelerin eşsiz kalmasını istemeyiz ama bir noktadan sonra bizim isteklerimizin önemi kayboluyor dünya ateşle yanarken seyirci kalamayız savaşları durdurcak gücümüz var mı ? bilmiyorum ... Bu karar gerçekten barışı korumak adına olsaydı askerimizin oraya gitmesini seve seve isterdim bir Türk genci olarak da dünyanın her yerinde barışı korumak için görev almaya hazırım Ama bu bir barış görevi değil bu bir oyun ve kuklacılar yeni kuklalar aramakta Biz kurtuluş savaşıyla kukla olmayı reddetmiş bir halkız tamamen amerikanın ve israilin isteği doğrultusunda hazırlanmış bir karar ve onların çıkarlarını korumak için bölgeye yollanacak bir güç karşıyım, kabul etmiyorum, kınıyorum.
Mustafa Değirmenci - 17.08.2006 20:28:41
akıllı strateji izleyen ülkeler askeri harekatlara diplomasinin bittiği noktada başvuruyorlar ve tamamen askeri harekat kararı kendileri vermiş oluyorlar.
diğer ülkeler de başkalarının hazırladığı senaryolara göre ister dost olsun ister olmasın askeri harekat veya asker gönderme yoluna gidiyor. doğrusu ben gerekçeleri Türkiye tarafından oluşturulmamış. ve Türk genelkurmayının planlamadığı bir harekata ve ya asker sevkine taraf değilim ortadoğu gibi bir coğrafyada karşımıza ne çıkacağı ve ne oluışumlar içinde olacağımızı biz bilemeyiz.çünkü biz planlamadık ki....Türk ordusu maalesef korede harcandı..Ha birde somaliye asker göndermiştik ne oldu Tüğrkiyenin Somaliye asker göndermesinden karlı çıkmış olması mümkün mü oldu ise yararları nelerdir lütfen biri anlatsın.
 
 
 erolmutercimler.com ©2006 - Erol Mütercimler' in resmi internet sitesi değildir. Ar-Ge ve Tasarım : G.D.T.C
Ana Sayfa | Gündem | Bu Hafta | Duyurular | Kitaplar | Yazı ve Makaleler | Fotoğraflar | Özgeçmiş
Anket Sonuçları | Ödüller | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Telif Hakları | Sık Sorulan Sorular
Tüm Hakları saklıdır. İzinsiz Alıntı Yapılamaz.
 
Erol Mütercimler

후원 혜택